Seriál o Ježišových učeníkoch – „The Chosen“

Keď som počul o ďalšom seriáli o Kristovi, očakával som pátos, odtrhnutý od každodenného života. Prvý diel ma zaujal, pretože bol iný ako filmy o Ježišovi, ktoré som videl doteraz. Zároveň ma ale aj zmiatol, pretože dej začína akoby „uprostred“ a až po druhom, treťom dieli vie seriál zaujať naplno.

Na moje prekvapenie, spolu s manželkou veľmi radi sledujeme príbeh učeníkov, ktorý na jednej strane dobre poznáme, ale na druhej strane nebol nikdy tak uveriteľný (áno uveriteľný – bežný a ľudský) a zvláštny zároveň.Odporúčam Vám pozerať tento zdarma dostupný seriál, ktorý sa nebojí domýšľať príbehy jednotlivých učeníkov, no zároveň ostáva verný historickým reáliám a jednoduchému cieľu – osláviť Krista.

Medzi najväčšie plusy radím práve to, ako sa ponoril do dejín, nie aby nás poučil o rímskych platidlách a podobných veciach, ale aby nám pomohol porozumieť obyčajnému životu tej doby a následne tomu, ako doň zažiaril Kristus. Skutočne začnete Ježiša vnímať o niečo inak ako doteraz, a bude to dobré!

Zároveň Vám tento seriál dá možnosť poznávať vieru nasledujúcej generácie. Vieru novej generácie kresťanov, ktorá Krista nasleduje s vedomím si svojich vlastných chýb, je veľmi nenáboženská, je úplne prítomná vo svete a zároveň do tohto sveta nevkladá žiadnu nádej… takí boli učeníci Krista podľa seriálu The Chosen, a takí boli do istej miery aj naozaj – takí sú však učeníci najbližšieho desaťročia, a aj preto sa to oplatí pozerať.

Medzi mínusy seriálu patrí, že domýšľa udalosti do najpravdepodobnejších scenárov. Je to mimoriadne zaujímavé, no napriek tomu tieto scenáre nemusia byť skutočné. Matúš nemusel byť veľmi šikovný, Peter nemusel mať dlhy na daniach a Tomáš nemusel mať nič s premenením vína… je dôležité zachovať si dostatočný odstup, aby naše poznanie Pána ostalo založené na Písme a nie na scenári filmu. Ďalším mínusom je, že Ježiš občas pôsobí ako firemný supervízor, napätia rieši cez komunikačné klišé, pričom riešením mohli byť pokojne aj veľmi silné slová vyrieknuté mimoriadnou autoritou – opäť teda opakujeme chybu predošlých generácií, keď sa mu snažíme dať ten najjemnejší výzor dneška…

Napriek tomu je pozeranie tohto seriálu výborným spôsobom ako porozumieť životu prvých nasledovníkov Krista, ich pohľadu, očakávaniam, ktoré sú vynikajúco osadené do života človeka okolo roku 30 n. l., a zároveň do života teba a mňa, ktorí v slepej uličke čakajú, kedy príde Mesiáš a zavolá ich do svojho kráľovstva.

Pozrite si to: The Chosen https://watch.angelstudios.com/thechosen/ . 

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *