Blog

Denný tábor – Home

ZĽAVA! Do konca mája je tábor za 59 €! ZĽAVA!

BB-AllGood je anglický konverzačný tábor, ktorý organizujú mladí kresťania a skúsení miestni lektori.

Denný tábor je určený pre II. stupeň ZŠ, resp. mladých od 10 do 15 rokov. Je to výnimočná možnosť, ako sa zlepšiť v angličtine, spoznať nových ľudí – medzi nimi aj amerických lektorov, rozprávať sa o jednoduchej ale dôležitej téme nádeje, že všetko môže byť dobré – „All Good“: o dobrej správe pre mladých ľudí. 

Denný camp sa bude konať na Hornej Striebornej 5, 3. 7. – 7. 7. 2023. V cene je zahrnuté: strava (desiata, teplý obed, malý olovrant), pitný režim, študijné materiály, slovenskí animátori a americkí lektori, drobné odmeny a náklady na výlety a rôzne prekvapenia, ktoré sú súčasťou programu tábora. Program obsahuje starostlivo vyladenú kombináciu vzdelávania v oblasti angličtiny, diskusie v oblasti hodnôt a zábavy, pri ktorej si mladí ľudia môžu vytvoriť alebo upevniť pre nich tak dôležité vzájomné vzťahy.

Prihláste sa tu: PRIHLÁŠKA.

Evanjelium pre homosexuálov – biblický kurz

Drahé sestry a bratia, milí priatelia,

Mnoho z nás má otázky ohľadom hnutia LGBTI, ohľadom zápasu našich kamarátov o sexuálnu identitu a ohľadom súvisu týchto aktuálnych otázok s evanjeliom.

Tento biblický kurz je vhodný pre každého kresťana, či už si kladie otázky o vlastnej sexuálnej identite, alebo ho táto téma zaujíma kvôli tomu, ako veľmi je prítomná v spoločnosti.

Evanjelium pre homosexuálov nie je iné evanjelium, než to, ktoré je nám známe. Žiaľ, mnohokrát ostávame ako kresťania zmätení, či správa o odpustení, zmene, vyslobodení a hraniciach, ktorú nám Kristus dáva, je skutočne evanjeliom aj pre ľudí, ktorí kladú otázky ohľadom svojej sexuálnej orientácie a identity. Tento kurz môže pomôcť lepšie uchopiť biblickú odpoveď ako skutočne dobrú správu pre súčasného človeka nachádzajúceho sa uprostred týchto otázok.

Konkrétne bude v rámci tohto biblického kurzu predstavený súbor biblických textov, ktoré otvárajú otázku homosexuality. Budete počuť ich fundovaný výklad spolu s najčastejšími výkladovými omylmi.

Cieľom tohto prístupu sú dve veci: a) pomôcť vám zachovať si zdravý biblický pohľad a b) nájsť spôsob, akým dnes môže znieť evanjelium do života človeka, ktorý zápasí s otázkou sexuálnej identity.

Kurz nemôže zodpovedať všetky otázky, ale je príspevkom do diskusie a vášho hľadania odpovedí.

Dátumy kurzu: 4. 10.; 18. 10.; 1. 11.; 15. 11. – vždy v utorok o 18:00 hod.
Miesto kurzu: Komunitná kaviareň / malá sála na Hornej striebornej 5, Banská Bystrica.
Zodpovedná osoba: Mgr. Miloš Masarik, PhD.
Prihláška: EVANJELIUM PRE HOMOSEXUÁLOV

Pre viac info píšte na: kazatel.bjb.bb@gmail.com alebo volajte na: 0915 266 365.

Denný tábor – Home

BB-Home je anglický konverzačný tábor, ktorý organizujú mladí kresťania a skúsení miestni lektori.

Denný tábor je určený pre II. stupeň ZŠ, resp. mladých od 10 do 15 rokov. Je to výnimočná možnosť, ako sa zlepšiť v angličtine, spoznať nových ľudí – medzi nimi aj amerických lektorov, rozprávať sa o jednoduchej ale dôležitej téme domova: jeho istotách, kráse, o jeho hodnote. 

Denný camp sa bude konať na Hornej Striebornej 5, 4. 7. – 8. 7. 2022. V cene je zahrnuté: strava (desiata, teplý obed, malý olovrant), pitný režim, študijné materiály, slovenskí animátori a americkí lektori, drobné odmeny a náklady na výlety a rôzne prekvapenia, ktoré sú súčasťou programu tábora. Program obsahuje starostlivo vyladenú kombináciu vzdelávania v oblasti angličtiny, diskusie v oblasti hodnôt a zábavy, pri ktorej si mladí ľudia môžu vytvoriť alebo upevniť pre nich tak dôležité vzájomné vzťahy.

Prihláste sa tu: PRIHLÁŠKA.

Rozlúčka s nenarodeným dieťaťom

Smrť nenarodeného dieťaťa je jednou z udalostí, ktorým je len ťažko porozumieť. Existuje však niekoľko spôsobov ako sa s nimi dá, napriek nezodpovedaným otázkam, vyrovnávať.

V uplynulých týždňoch sme mali možnosť oboznámiť sa s možnosťou rozlúčky so zosnulými nenarodenými deťmi. Na desiatich miestach na Slovensku existuje pietne miesto, kde je možné uložiť ich telesné pozostatky. Obrad rozlúčky prebieha veľmi podobne ako pohreb, s ktorým pravdepodobne máte skúsenosť, avšak v užšom kruhu rodiny. Keďže v tejto oblasti existuje už viacročná prax, mnoho drobných otázok spojených s danou rozlúčkou je vyriešených, a rodičia v tejto ťažkej chvíli dostanú konkrétne možnosti, ako sa zachovať (napr. otázka mena nenarodeného dieťaťa).

V prípade, že takejto situácii čelíte alebo čeliť budete, informujte sa o tejto možnosti na kontaktoch nášho cirkevného zboru. Možno to bude aj pre vás vhodná možnosť, ako trochu lepšie porozumieť tejto ťažkej životnej udalosti a prijať novú tvár života, ktorú mu takáto tragédia vykresľuje. 

Najbližšie pietne miesto je 45 minút od Banskej Bystrice, v dedinke s výnimočným názvom “Prestavlky”. Ak by ste mali záujem pomôcť s budovaním takéhoto pietneho miesta niekde geograficky bližšie, môžeme sa o tom tiež začať viac zhovárať. 

Miloš Masarik

Ви шукаєте допомоги?

Друзі, брати і сестри, якщо вам потрібна допомога, ми будемо раді Вам допомогти.

Якщо вам потрібна гуманітарна допомога (ночліг, довше проживання, їжа, одяг), будь ласка, зв’яжіться з нами за такими номерами: Євніка: ‭00421 903 398 136‬ (українська, словацька, англійська); Йолка: 00421 918 588 325 (рос., словацька); Альбін 00421 905 933 989 (російська, словацька) або електронною поштою: banskabystrica@baptist.sk або особисто (середа та п’ятниця 18:00 – 19:00 або неділя 10:00 – 12:00 за адресою Horná Strieborná Bystrica, 5, ).

Якщо ви шукаєте душеопікунської  допомоги (молитва, слухання, сповідь, підбадьорення Словом), зв’яжіться з нами:

– Євніка: ‭00421 903 398 136‬ (українська, словацька, россійська)

– Мілош: 00421 915 266 365 (словацька, англійська)

– Петер: 00421 908 645 632 (словацька, англійська)

– Йолка: 00421 918 588 325 (словацька, російська)

– Альбін: 00421 905 933 989 (словацька, російська)

Якщо ви хочете відвідати богослужіння, будь ласка.

– Молодіжні зустрічі, середа о 18:00 (від 14 років)

– Вивчення Біблії, четвер о 18:00

– Молодіжні зустрічі, п’ятниця о 17:00 (10 – 14 років)

– Богослужіння, неділя о 10:00- якщо вас потрібно привести, телефонуйте за будь-яким із зазначених контактів! 

Aké štyri slová vám prvé napadnú v súvislosti s manželstvom?

Je rozhodnuté! Ďakujeme Vám za Vaše tipy. Tešíme sa na zvestovanie, zamerané na manželstvo, s témami:

Prekvapujúca láska – Miloš Masarik – 30. 1. 2022 o 10:00
Dvaja viac ako dva krát jedna? Manželstvo ako spoločná cesta – Miloš Masarik – 6. 2. 2022 o 10:00
Túžba, sex a zdržanlivosť – Ben Uhrin – 13. 2. 2022 o 10:00
Dôverné priateľstvo – Ed Rumbold – 20. 2. 2022 o 10:00

Kázne budete môcť sledovať online tu: MANŽELSKÉ ASOCIÁCIE, prípadne nás navštíviť osobne na: Horná strieborná 5, Banská Bystrica.

Pre viac info píšte na: baptistibb@baptistibb.sk alebo volajte na: 0915 266 365.

Kaviareň v BJB BB?

21. 1. sa stretlo niekoľko bratov a sestier, ktorí chcú rozvíjať túto myšlienku. Aké sú možnosti, motivácie a ciele takéhoto projektu?

Viacero bratov a sestier zo zboru BJB BB nosí nápad rozvoja kaviarne vo vstupnej chodbe a vestibule nášho zboru. Na úvod sme sa rozprávali o tom, kto má akú motiváciu pre takýto nápad. Bol to príjemný zážitok. Na jednej strane bolo príjemné vidieť zhodu, a na druhej strane zhodu práve v oblasti, v ktorej ju náš zboru skutočne potrebuje.

Základnou motiváciou bolo u všetkých zúčastnených vytvoriť miesto príjemného kontaktu nášho zboru a komunity okolo neho. Vytvoriť miesto, kam človek, keď príde, zažije, že sa tu deje niečo iné a bude toho chcieť byť súčasťou.

Zhodou okolností sme mali na stretnutí aj človeka, ktorý sem často nechodí a mal odvahu zdieľať svoje prvé dojmy: ozvena, zima a tma. V našom zbore sa deje mnoho zaujímavých vecí, ale vstúpiť doň si vyžaduje prekonať mnoho prekážok. Kaviareň môže byť prirodzený priestor, v ktorom sa mnoho z nich odbúra, a zároveň sa v ňom budeme cítiť príjemnejšie aj my sami.

Uvedomujeme si, že v tomto smere máme možnosť stavať na minulosti. Podobné aktivity boli zčasti začaté a dnes sa k nim môžeme vrátiť a ďalej ich rozvíjať.

Plán kaviarne z roku 2007.

V akých krokoch niečo také vybudovať? Samozrejme, chceme sa učiť malými a postupnými krokmi, z ktorých sa budeme vedieť tešiť spoločne ako zbor. V prvom rade sme si načrtli dve veci: a) prvý krok a b) finálnu víziu. Ad „Prvý krok“) budeme sa usilovať, aby sme, s Vašim dovolením, postupne vybudovali príjemnú možnosť ostať po zhromaždení spolu, vypiť chutnú kávu a rozprávať sa. Postupne by tak mohol vzniknúť príjemnejší priestor pre ďalšie aktivity – mládeže, dorasty, skupinky. Ad „finálnu verziu) zároveň však chceme mať vytvorenú finálnu víziu, na ktorej by bola široká zhoda, aby investovaný čas a prostriedky mali aj dlhodobý význam, aby nám umožnili v budúcnosti vytvoriť snáď väčší a užitočnejší projekt.

Pri našom uvažovaní ostalo mnoho zásadných otázok otvorených:
Aké rôznorodé sociálne, misijné, komunitné aktivity je možné v takomto priestore rozvíjať?
Chceme to ako zbor?
Na koho by mala byť prípadná verejná kaviareň zameraná?
Môže mať kaviareň sociálny a misijný rozmer, a zároveň si zarobiť aspoň na náklady?

Samozrejme, vynorili sa aj otázky bláznivé:
Aké hlboké musí byť jazierko s koi-kaprami, aby v ňom nezamrzli?
Dá sa smerom od malej sály do záhrady skombinovať terasa a zimná záhrada?
O koľko zvýšiť ceny v nedeľu od rána do 11:00, aby bratia a sestry spolu s kazateľom nemeškali kvôli kaviarni do zhromaždenia?
Dá sa vo vestibule vybudovať otvorené ohnisko? :)

Osobne sa veľmi teším, že v našom spoločenstve mnoho ľudí uvažuje nad tým, ako sa dostať spoza mentálnych aj reálnych múrov bližšie k tým, ktorí hľadajú nádej. Prosím, modlite sa ďalej za tento nápad a pridajte sa na ďalšie plánovacie stretnutie, ktoré bude približne o mesiac (okolo 24. 2. 2022) v podobnej komunitnej kaviarni Michelle vo Zvolene.

Teplé oblečenie počas mrazivých dní

Počas zimných mesiacov bude pred našou modlitebňou zdarma
k dispozícii rôzne teplé oblečenie pre ľudí v núdzi.

Na Fončorde pri jednej z garáží už dlhšie funguje ponuka teplého oblečenia pre ľudí v núdzi. Inšpirovali sme sa týmto nápadom, a pripravili niečo podobné aj pri našej modlitebni na Hornej Striebornej 5.

Oblečenie bude k dispozícii do jari, zdarma, je priebežne dopĺňané a upravované.

Ďakujeme ľuďom, ktorí prišli s nápadom, pripravili regál, vytriedili oblečenie, a tiež našim dorastencom, ktorí sa o neho budú starať.

Ak spozorujete nejaký problém alebo máte nápad / doplňujúci návrh, tak sa prosím ozvite na niektorý z kontaktov: kazatel.bjb.bb@gmail.com; 0915 266 365.