Blog

Denný tábor – Home

BB-Home je anglický konverzačný tábor, ktorý organizujú mladí kresťania a skúsení miestni lektori.

Denný tábor je určený pre II. stupeň ZŠ, resp. mladých od 10 do 15 rokov. Je to výnimočná možnosť, ako sa zlepšiť v angličtine, spoznať nových ľudí – medzi nimi aj amerických lektorov, rozprávať sa o jednoduchej ale dôležitej téme domova: jeho istotách, kráse, o jeho hodnote. 

Denný camp sa bude konať na Hornej Striebornej 5, 4. 7. – 8. 7. 2022. V cene je zahrnuté: strava (desiata, teplý obed, malý olovrant), pitný režim, študijné materiály, slovenskí animátori a americkí lektori, drobné odmeny a náklady na výlety a rôzne prekvapenia, ktoré sú súčasťou programu tábora. Program obsahuje starostlivo vyladenú kombináciu vzdelávania v oblasti angličtiny, diskusie v oblasti hodnôt a zábavy, pri ktorej si mladí ľudia môžu vytvoriť alebo upevniť pre nich tak dôležité vzájomné vzťahy.

Prihláste sa tu: PRIHLÁŠKA.

Rozlúčka s nenarodeným dieťaťom

Smrť nenarodeného dieťaťa je jednou z udalostí, ktorým je len ťažko porozumieť. Existuje však niekoľko spôsobov ako sa s nimi dá, napriek nezodpovedaným otázkam, vyrovnávať.

V uplynulých týždňoch sme mali možnosť oboznámiť sa s možnosťou rozlúčky so zosnulými nenarodenými deťmi. Na desiatich miestach na Slovensku existuje pietne miesto, kde je možné uložiť ich telesné pozostatky. Obrad rozlúčky prebieha veľmi podobne ako pohreb, s ktorým pravdepodobne máte skúsenosť, avšak v užšom kruhu rodiny. Keďže v tejto oblasti existuje už viacročná prax, mnoho drobných otázok spojených s danou rozlúčkou je vyriešených, a rodičia v tejto ťažkej chvíli dostanú konkrétne možnosti, ako sa zachovať (napr. otázka mena nenarodeného dieťaťa).

V prípade, že takejto situácii čelíte alebo čeliť budete, informujte sa o tejto možnosti na kontaktoch nášho cirkevného zboru. Možno to bude aj pre vás vhodná možnosť, ako trochu lepšie porozumieť tejto ťažkej životnej udalosti a prijať novú tvár života, ktorú mu takáto tragédia vykresľuje. 

Najbližšie pietne miesto je 45 minút od Banskej Bystrice, v dedinke s výnimočným názvom “Prestavlky”. Ak by ste mali záujem pomôcť s budovaním takéhoto pietneho miesta niekde geograficky bližšie, môžeme sa o tom tiež začať viac zhovárať. 

Miloš Masarik

Ви шукаєте допомоги?

Друзі, брати і сестри, якщо вам потрібна допомога, ми будемо раді Вам допомогти.

Якщо вам потрібна гуманітарна допомога (ночліг, довше проживання, їжа, одяг), будь ласка, зв’яжіться з нами за такими номерами: Євніка: ‭00421 903 398 136‬ (українська, словацька, англійська); Йолка: 00421 918 588 325 (рос., словацька); Альбін 00421 905 933 989 (російська, словацька) або електронною поштою: banskabystrica@baptist.sk або особисто (середа та п’ятниця 18:00 – 19:00 або неділя 10:00 – 12:00 за адресою Horná Strieborná Bystrica, 5, ).

Якщо ви шукаєте душеопікунської  допомоги (молитва, слухання, сповідь, підбадьорення Словом), зв’яжіться з нами:

– Євніка: ‭00421 903 398 136‬ (українська, словацька, россійська)

– Мілош: 00421 915 266 365 (словацька, англійська)

– Петер: 00421 908 645 632 (словацька, англійська)

– Йолка: 00421 918 588 325 (словацька, російська)

– Альбін: 00421 905 933 989 (словацька, російська)

Якщо ви хочете відвідати богослужіння, будь ласка.

– Молодіжні зустрічі, середа о 18:00 (від 14 років)

– Вивчення Біблії, четвер о 18:00

– Молодіжні зустрічі, п’ятниця о 17:00 (10 – 14 років)

– Богослужіння, неділя о 10:00- якщо вас потрібно привести, телефонуйте за будь-яким із зазначених контактів! 

Aké štyri slová vám prvé napadnú v súvislosti s manželstvom?

Je rozhodnuté! Ďakujeme Vám za Vaše tipy. Tešíme sa na zvestovanie, zamerané na manželstvo, s témami:

Prekvapujúca láska – Miloš Masarik – 30. 1. 2022 o 10:00
Dvaja viac ako dva krát jedna? Manželstvo ako spoločná cesta – Miloš Masarik – 6. 2. 2022 o 10:00
Túžba, sex a zdržanlivosť – Ben Uhrin – 13. 2. 2022 o 10:00
Dôverné priateľstvo – Ed Rumbold – 20. 2. 2022 o 10:00

Kázne budete môcť sledovať online tu: MANŽELSKÉ ASOCIÁCIE, prípadne nás navštíviť osobne na: Horná strieborná 5, Banská Bystrica.

Pre viac info píšte na: baptistibb@baptistibb.sk alebo volajte na: 0915 266 365.

Kaviareň v BJB BB?

21. 1. sa stretlo niekoľko bratov a sestier, ktorí chcú rozvíjať túto myšlienku. Aké sú možnosti, motivácie a ciele takéhoto projektu?

Viacero bratov a sestier zo zboru BJB BB nosí nápad rozvoja kaviarne vo vstupnej chodbe a vestibule nášho zboru. Na úvod sme sa rozprávali o tom, kto má akú motiváciu pre takýto nápad. Bol to príjemný zážitok. Na jednej strane bolo príjemné vidieť zhodu, a na druhej strane zhodu práve v oblasti, v ktorej ju náš zboru skutočne potrebuje.

Základnou motiváciou bolo u všetkých zúčastnených vytvoriť miesto príjemného kontaktu nášho zboru a komunity okolo neho. Vytvoriť miesto, kam človek, keď príde, zažije, že sa tu deje niečo iné a bude toho chcieť byť súčasťou.

Zhodou okolností sme mali na stretnutí aj človeka, ktorý sem často nechodí a mal odvahu zdieľať svoje prvé dojmy: ozvena, zima a tma. V našom zbore sa deje mnoho zaujímavých vecí, ale vstúpiť doň si vyžaduje prekonať mnoho prekážok. Kaviareň môže byť prirodzený priestor, v ktorom sa mnoho z nich odbúra, a zároveň sa v ňom budeme cítiť príjemnejšie aj my sami.

Uvedomujeme si, že v tomto smere máme možnosť stavať na minulosti. Podobné aktivity boli zčasti začaté a dnes sa k nim môžeme vrátiť a ďalej ich rozvíjať.

Plán kaviarne z roku 2007.

V akých krokoch niečo také vybudovať? Samozrejme, chceme sa učiť malými a postupnými krokmi, z ktorých sa budeme vedieť tešiť spoločne ako zbor. V prvom rade sme si načrtli dve veci: a) prvý krok a b) finálnu víziu. Ad „Prvý krok“) budeme sa usilovať, aby sme, s Vašim dovolením, postupne vybudovali príjemnú možnosť ostať po zhromaždení spolu, vypiť chutnú kávu a rozprávať sa. Postupne by tak mohol vzniknúť príjemnejší priestor pre ďalšie aktivity – mládeže, dorasty, skupinky. Ad „finálnu verziu) zároveň však chceme mať vytvorenú finálnu víziu, na ktorej by bola široká zhoda, aby investovaný čas a prostriedky mali aj dlhodobý význam, aby nám umožnili v budúcnosti vytvoriť snáď väčší a užitočnejší projekt.

Pri našom uvažovaní ostalo mnoho zásadných otázok otvorených:
Aké rôznorodé sociálne, misijné, komunitné aktivity je možné v takomto priestore rozvíjať?
Chceme to ako zbor?
Na koho by mala byť prípadná verejná kaviareň zameraná?
Môže mať kaviareň sociálny a misijný rozmer, a zároveň si zarobiť aspoň na náklady?

Samozrejme, vynorili sa aj otázky bláznivé:
Aké hlboké musí byť jazierko s koi-kaprami, aby v ňom nezamrzli?
Dá sa smerom od malej sály do záhrady skombinovať terasa a zimná záhrada?
O koľko zvýšiť ceny v nedeľu od rána do 11:00, aby bratia a sestry spolu s kazateľom nemeškali kvôli kaviarni do zhromaždenia?
Dá sa vo vestibule vybudovať otvorené ohnisko? :)

Osobne sa veľmi teším, že v našom spoločenstve mnoho ľudí uvažuje nad tým, ako sa dostať spoza mentálnych aj reálnych múrov bližšie k tým, ktorí hľadajú nádej. Prosím, modlite sa ďalej za tento nápad a pridajte sa na ďalšie plánovacie stretnutie, ktoré bude približne o mesiac (okolo 24. 2. 2022) v podobnej komunitnej kaviarni Michelle vo Zvolene.

Teplé oblečenie počas mrazivých dní

Počas zimných mesiacov bude pred našou modlitebňou zdarma
k dispozícii rôzne teplé oblečenie pre ľudí v núdzi.

Na Fončorde pri jednej z garáží už dlhšie funguje ponuka teplého oblečenia pre ľudí v núdzi. Inšpirovali sme sa týmto nápadom, a pripravili niečo podobné aj pri našej modlitebni na Hornej Striebornej 5.

Oblečenie bude k dispozícii do jari, zdarma, je priebežne dopĺňané a upravované.

Ďakujeme ľuďom, ktorí prišli s nápadom, pripravili regál, vytriedili oblečenie, a tiež našim dorastencom, ktorí sa o neho budú starať.

Ak spozorujete nejaký problém alebo máte nápad / doplňujúci návrh, tak sa prosím ozvite na niektorý z kontaktov: kazatel.bjb.bb@gmail.com; 0915 266 365.

Úvahy na každý deň – R. Betina

Milí priatelia, odporúčame Vám okrem zaužívaného a spoľahlivého zdroja „chlieb náš každodenný“ aj iné čítanie na každý deň. Môžete si prečítať ukážku a rozhodnúť sa:

Na počiatku stvoril Boh nebo a zem.“(Genes. 1,1)N a   p o č i a t k u … O počiatku môžeme hovoriť len v súvislosti s časom. Kde niet času, niet ani počiatku, ani konca. V Prvom verši Biblie tak stojíme nielen na počiatku stvorenia, ale aj na počiatku času. I čas je stvorená veličina.Jeho stvorením začala história ľudstva.     Čo je počiatok? Je to bod nula na časovej osi. Týmto bodom nula na časovej osi začína Biblia.     Ale čo je čas? Vedec by povedal, že čas je opakom večnosti. Je to len úsečka, ktorá má svoj počiatok a koniec.     Čo hovorí Biblia na otázku, čo je čas? Že je to Boží dar, ktorý má však paradoxný charakter. Je jediný, z ktorého ubúda. Veď, čo znamená koniec kalendárneho roku? To. že jeden rok života nám pribudol a zároveň jeden rok života nám ubudol. Čím viac rokov máme, tým tým menej času nám zostáva. Preto tak veľmi záleží na tom, ako a na čo využijeme čas, ktorý ešte máme. Aj v tomto roku.     Na počiatku … Boh … Aj my dnes stojíme na počiatku. Na počiatku nového roku. Ide o to, aby o ňom platilo to isté, čo platilo o počiatku všetkých vecí. Že na Jeho počiatku bude stáť Boh. Nie my, ale Boh. Prečo je dôležité, aby na počiatku každého roku nášho života stál Boh?  Preto, lebo čo Bohom začína, dobre začína. Boh je dobrý, preto všetko, čo Ním začína, je dobré. Čo však platí o Bohu, to neplatí o človeku – o nás. Preto počiatok nového roku bude len vtedy dobrý, keď to bude Boží počiatok. Nie náš, ale Boží. Kedy to bude? Keď sa Boh od prvej chvíle stane režisérom a tvorcom všetkého, čo je pred nami. Nie my, ale On. Kedy sa tak stane? Keď réžiu budúcich dní svojho života už na počiatku vložíme do Jeho rúk.
P a n e ,  p o m ô ž   n á m   p u s t i ť   s v o j   ž i v o t   z   v l a s t n ý c h   r ú k   a   v l o ž i ť   h o   d o    T v o j i c h ! 

Ak máte záujem o túto knihu, môžeme si ju objednať spoločne na: kazatel.bjb.bb@gmail.com; 0915 266 365; alebo priamo u autora: rastislav.betina@cb.sk .

Očkovanie ako otázka viery? VI

Diel VI – Váš postoj k očkovaniu ako nástroj na prehodnotenie vlastnej viery

Je možné, aby od nášho rozhodnutia o očkovaní záviselo, či sme stále učeníkmi Ježiša Krista?

Tejto otázke sa venujem v sérii krátkych príspevkov. Píšem ju s túžbou po zmierení v situácii, keď sa spoločnosť čoraz viac rozchádza. Tému vakcín som vybral ako príklad. Dúfam, že tieto princípy nám pomôžu orientovať sa aj v ďalších oblastiach, o ktorých teraz cirkev diskutuje, a ktoré ju začínajú rozdeľovať. Jedná sa o článok pre veriacich ľudí, používa argumenty a otvára otázky, ktoré aktuálne riešia práve kresťania… V tejto časti vás chcem upriamiť na to, že nová otázka očkovania je výborný nástroj na prehodnotenie silných a slabých stránok vašej vlastnej viery.

Naše postoje v oblasti očkovania môžu odhaliť slabosť či silu našej viery. Možno sa príliš nechávame viesť strachom, možno sa nám evanjelium zdá nedokonalé na záchranu človeka, možno sme náchylní uveriť klamstvám (a preto sa neočkujeme alebo očkujeme). Využime tému očkovania aj na to, aby sme v Božom svetle uvideli, kde a prečo sme za vec viery považovali aj vlastný strach, kde sa z falošnej viery príliš upíname k tomuto životu, kde sme prijali aj klamstvá a považovali to za prejav viery.

Osobne môže mať kresťan pri mnohých bežných otázkach problém viery. Pamätám si, ako mi skvelí Rómski hudobníci povedali, že už nikdy na zábavách hrávať nebudú a nechcú podporovať svetskú hudbu. Ak by sme takýto postoj chceli podporiť, museli by sme ako kresťania ignorovať všetky ZUŠ, ktoré sa neriadia nejakými cirkevnými hudobnými osnovami (ak vôbec niečo také existuje). V živote týchto hudobníkov to však bol dôležitý bod zlomu, ktorý bolo treba podporiť. Hranie na zábavách, kde hudba intenzívne viedla nie len k radosti, ale spájala sa s nadmerným pitím alkoholu, erotikou a inou nemravnosťou, bolo symbolom ich starého života. Boli šťastní, že z toho mohli vystúpiť, riadne viesť svoje rodiny, a používať hudbu na oslavu Boha. 

Nová otázka očkovania nám nedáva priestor na to, aby sme hodnotili vieru druhých a pretvárali ich podľa svojich skúseností. Naopak, dáva nám novú možnosť lepšie poznať svoje vlastné postoje viery, podporiť to čo je v nich zdravé a znášať či dokonca prezápasiť nevýhody a slabosti, ktoré sme si rokmi nazbierali a stále si ich nesieme. 

Modlime sa. Rozhodnime sa. Bojme sa kritizovať vieru druhých v súvislosti s očkovaním, avšak odvážne preskúmajme tú vlastnú. Je možné, že pri uvažovaní nad touto otázkou spoznáme vlastný strach či nedôveru, ktoré si vyžadujú intenzívny duchovný zápas. 

Mgr. Miloš Masarik, PhD.
kazateľ cirkevného zboru BJB Banská Bystrica

Čítajte ďalej:
Diel I – Argumenty kresťanov proti očkovaniu
Diel II – Argumenty kresťanov v prospech očkovania
Diel III – Je očkovanie otázkou viery?
Diel IV – Zneužitie témy vakcín na šírenie falošného učenia
Diel V – Môj názor na očkovanie
Diel VI – Váš postoj k očkovaniu ako nástroj na prehodnotenie vlastnej viery